شهرستان‌های استان اصفهان - صفحه 3
کاربری
کاربر گرامی به انجمن تخصصی کامپیوتر و نرم افزار پارسا دانلود خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از 11 به 15 از 15
 1. #1
  ناظم سایت
  میزان امتیاز
  92
  Array
  اندازه فونت

  :new1: شهرستان‌های استان اصفهان

  موقعيت شهرستان سميرم

  ويژگيهاي طبيعي - اين شهرستان در165 كيلومتري جنوب اصفهان، ميان استانهاي فارس، كهگيلويه و بويراحمد و چهارمحال وبختياري واقع شده است و مساحت آن در 5/5297 كيلومتر مربع است و منطقه اي كوهستاني است. مهمترين ارتفاعات آن رشته كوههاي دينار(قله دنا) است كه درمرز استان اصفهان و كهگيلويه و بويراحمد واقع شده است.

  شهرستان سميرم داراي آب وهواي كوهستاني با زمستانهاي سرد و پربرف و تابستانهاي خشك و معتدل است. پوشش گياهي اين منطقه متنوع است و بيشتر شامل استپهاي كوهي و چمنزار و درختان جنگلي است و با اينكه براثر بي احتياطي و قطع بي رويه ازبين رفته اند، هنوز هم از مهمترين مراتع جهت پرورش دام بحساب مي آيند. دو چشمه معروف دراين شهرجريان دارد،به نامهاي چشمه خوانساروچشمه خانعلي كه داراي آبي گواراوزلال مي باشند. رودخانه هاي معروف سميرم، عبارتنداز: ماربر، ونك، شمس آباد و حناكه همگي سرانجام ويكجابه رود خرسان ملحق مي شوند.

  ازمناظر ديدني اين منطقه آبشارمعروف آن است و همچنين تخت سليمان، آب ملخ، دهات پادنا و ديگرديدگاههاي طبيعي كوهستاني را مي توان نام برد.
  2 کاربر مقابل از ♣JUSTICE♣ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : KASPAROV,SINATRA 2. #11
  ناظم سایت
  میزان امتیاز
  92
  Array
  اندازه فونت
  مشاهير آران و بيدگل  وجود شخصيتهاي علمي، فرهنگي و ادبي آران و بيدگل شاخصه مهمي در بازيافت پيشينه فرهنگي اين شهر است كه برپايي حوزه‎هاي درس، تربيت و پرورش انديشه‎هاي ديني و مراودت و معاشرت عالمان اين شهر با بزرگان عصر خود موجب فراهم شدن فضايي معنوي و بستري مناسب براي رشد و شكوفايي انديشه و استعداد طالبان معرفت بوده است.

  از بزرگان و معاريف علوم ديني وادبي كه آثار و تأليفاتي از آنان به جا مانده است مي‎توان به ملا غلامرضا آراني، ملا محمد جعفر بيدگلي، آيت الله عاملي و ملا محمود فاضل بيدگلي، اديب بيضايي آراني، ملا سليمان صباحي بيدگلي، نظام وفا و واصف بيدگلي نام برد.

  در بيان استعدادها و پشتكارهاي علمي و فرهنگي جوانان اين شهر همين بس كه علامه دهخدا در لغت‎نامه خود ضريب هوشي بالا را از ويژگي مردم اين شهر ذكر كرده است.كه وجود بيش از 5 هزار دانشجو و فارغ‎التحصيل گواه اين نكته است.
  کاربر مقابل از ♣JUSTICE♣ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است: SINATRA 3. #12
  ناظم سایت
  میزان امتیاز
  92
  Array
  اندازه فونت
  آثار تاريخي

  مسجد جامع زواره از توابع اردستان نخستين مسجد چهارايواني در ايران است كه همچنان پا برجا مانده است.
  رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اردستان گفت: اين مسجد در دوران حكومت سلجوقيان و در سال ‪۵۰۳هجري ساخته شده است.
  " محمدرضا صدوقي" در گفت و گو با ايرنا، از جمله ويژگيهاي اين مسجد منحصر به فرد را علاوه بر ايوانهاي آن، وجود محرابي بسيار زيبا و تفسير آياتي قرآن كريم درسطح اين مسجد نام برد و اظهار داشت: تزئينات پيچيده و منحصر به فرد اين مسجد درسال ‪۵۵۱ساخته شده است.
  صدوقي گفت: اين مسجد داراي دو شبستان مربوط به دوره‌هاي صفويه و قاجاريه است و در آن كتيبه‌ها و گچ بريهاي تفسير به خط كوفي و ثلث ديده مي‌شود.
  به گفته وي، اين بناي تاريخي از جمله آثار شاخص شهرستان اردستان است كه در سال ‪۱۳۱۶در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
  دراين بناي تاريخي در مناسبت‌هاي مذهبي از جمله ايام فاطميه و سوگواري شهادت فاطمه زهرا(س) همه ساله به مدت ‪۳۰شب مراسم روضه‌خواني، سخنراني و عزاداري در آن برگزار مي‌شود.
  در شهرستان اردستان بيش از چهار هزار اثر تاريخي و طبيعي شناسايي شده است.
  اين شهرستان ‪۵۵هزار نفر جمعيت در شمال استان اصفهان واقع شده‌است
  کاربر مقابل از ♣JUSTICE♣ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است: SINATRA 4. #13
  ناظم سایت
  میزان امتیاز
  92
  Array
  اندازه فونت
  معرفی شهرستام برخوار و میمه


  بخش برخوار با وسعت 3360 كيلومتر مربع كه از اين مقدار حدود 1863 كيلومتر مربع آن دشت و بقيه بصورت ارتفاعات است؛ در شمال اصفهان واقع شده است.
  اين دشت از غرب به ارتفاعات مورچه خورت و از شمال به ارتفاعات شمالي بخش برخوار و از جنوب به اصفهان و از شرق به سگزي و كوهپايه محدود مي شود.ارتفاع آن از سطح دريا 1590 تا 1600 متر و داراي شيب ملايمي حدود 5/0 -5/1 در هزار از غرب به طرف جنوب شرقي مي باشد.
  مراكز شهري و روستايي عمده تابعه آن به شرح زير است:
  آذرمناباد، زمان آباد(نرمي)، امين آباد، پروانه، چاله سياه (جهاد آباد)، حاجي آباد، شاهين شهر، حبيب آباد، خورزوق، درميان، دستگرد، گز، دولت آباد، دليگان، سين، شاهپور آباد، علي آباد، ملاعلي، كتايونچه، كربند، كمشچه، گرگاب، لوردچه، محمود آباد، مورچه خورت.

  وضعيت آب و هوا:

  اين منطقه با توجه به فاصله اي كه از رودخانه زاينده رود دارد؛ داراي آب و هوائي خشك تر از اصفهان بوده و ميزان بارندگي آن حدود 50 الي 200 ميليمتر طي ده سال متغيير بوده است. ميزان تبخيير ساليانه نيز حدود 2000 ميليمتر گزارش شده و مقدار آب نفوذي كمتر خواهد بود. جهت باد بويژه بادهاي غالب از سمت شمال بطرف جنوب و جزء بادهاي خشك مي باشد. اين بادها پس از برخورد با اراضي بدون پوشش گياهي يا با پوشش كافي با خود گرد و غبار و گاهي ذرات ماسه همراه آورده و در فرسايش زمينهاي كشاورزي بي تاثير نخواهد بود. يكي از اهداف عمده ايجاد گردشگاه منطقه اي حبيب آباد با وسعت 243 هكتار د رشمال غرب آن شهر جلوگيري از حركت شنهاي روان بوده است.

  خاكشناسي منطقه:

  خاكهاي برخوار جزء خاكهاي Azonalوzonal(مقدار نمك در اين خاكها زياد) مي باشد.
  ساختمان فيزيكي ذرات خاك منشوري و مكعبي شكل است و تمركز كريستال گچ و آهك بصورت لكه در طبقات خاك است. اين سري خاكها اكثرا اراضي نامرغوب را تشكيل داده و معمولا قابليت نفوذ آب در خاكهاي اين زمينها بسيار كم و تبخير زياد سبب شده كه املاح موجود خاك در سطح زمين تراكم يافته و زمينهاي باير و لم يزرع را بوجود آورند.
  مطالعات خاكشناسي در اين مطقه نشان داده ميزان املاح موجود درخاك بتدريج از شمال غرب به طرف جنوب شرق افزايش مي يابد. قليایيت اين خاكها در حدود 8 ميباشد و ميزان شوري و قليايي در طبقات فوقاني به چشم مي خورد. از نظر بافت خاك با توجه به تغذيه و جابجايي ذرات؛ وضعيت دانه بندي تغيير كرده و باعث باقي گذاردن رسوبات در منافذ خاك مي گردد،كه اين امر موجب پايين آمدن خلل و فرج خاك و نهايتا كاهش نفوذ پذيري مي گردد. در بعضي از نقاط لايه هاي گچي فراوان ديده مي شود كه مي توان جزء زمينهاي گچي منظور نمود.
  به طور كلي خاكشناسي منطقه اكثرا مخلوطي از رس با رگه هاي نازكي از شن و ماسه با قابليت نفوذ پذيري خيلي كم همراه مي باشد و آهك پراكنده و نا ظاهر در پروفيل خاك وجود دارد. در كل كلاس خاكهاي اين منطقه بيشتر 3 و 5 مي باشد.

  منابع آب:

  مطالعات آبهاي زير زميني برروي دشت برخوار از سال 1343 شروع و تاكنون ادامه دارد و از سال 1346 اين منطقه به علت پايين رفتن آب زير زميني و برداشت بي رويه از نظر حفر چاه ممنوعه اعلام گرديده است و به علت كمي باران هر ساله در حال افت بوده و لازم است اين وضع مورد توجه قرار گيرد. كلا دو نوع منبع آب در اين منطقه وجود دارد كه به شرح زير است:
  قنات: آنها از شمال غرب بطرف جنوب شرق مي باشد و مادر چاه بعضي از آنهاخارج از منطقه قرار گرفته كه به تدريج با كم شدن نزولات آسماني در منطقه و در نتيجه پايين افتادن سطح آب زيرزميني، تعدادي از آنها خشك شده به طوري كه تا سال 1351 تعداد آنها به پنجاه رشته رسيده است و بر اساس آخرين آمار مقدار قنوات موجود 14 رشته اعلام گرديده است.
  چاههاي عميق: طبق آخرين آمار برداشت شده تعداد 713 حلقه چاه عميق تا تاريخ 1/4/82مي باشد. اين چاهها بيشتر داراي عمقي بيشتراز 150متر ميباشند.

  كيفيت آبهاي زيرزميني:

  از نظر كيفيت شيميايي آبهاي زير زميني منطقه داراي املاح نسبتا زياد بوده و در نقاط مختلف درصد املاح متغير است. ميزان آن از جنوب غرب و شمال غرب بطرف مركز وشرق منطقه افزايش مي يابد. بطوري كه در منتهي اليه دشت ميزان كلر موجود در آب به 6000 ميليگرم در ليتر و هدايت الكتريكي 10000 ميكروموس مي باشد و در ابتداي دشت به علت وجود سه محل تغذيه يعني دره مورچه خورت، دره نجف آباد، رودخانه زاينده رود و كانالهاي انشعابي ميزان املاح آب پايين است چنانكه ميزان كلر در حوالي دره نجف آباد حدود 250 ميليگرم در ليتر است.
  بطوركلي در منطقه برخوار كيفيت آبهاي زير زميني بيشتر در كلاسهاي C 4 S1 – C4s2 – C3s1 مي باشد. منابع آبي كه در قسمت شرق واقع شده خارج از كلاسهاي فوق مي باشد.

  منابع تغذيه آب منطقه:

  دشت برخوار از سه جهت عمده تغذيه مي شود:
  1- دره شمال غربي كه همان آب خروجي از دشت مورچه خورت مي باشد.
  2- دره غربي كه شامل آب خروجي از دشت نجف آباد است.
  3- جنوب كه شامل رودخانه زاينده رود و كانالهاي منشعب از آن بوده
  با توجه به مطالعه نقشه تراز آبهاي زير زميني منطقه برخوار آب اين منطقه از سه جهت فوق به طرف مركز دشت جريان يافته و سپس از سمت شرق به زير حوزه كوهپايه سگزي وارد مي شود.

  وضعيت كشاورزي:

  بلوك برخوار كه يكي از بلوكهاي استان اصفهان مي باشد با تعداد 24 شهر و روستاهاي تابعه آن از نظر وسعت زمين بزركترين بلوك و حدود 70000 هكتار از اراضي منطقه مذكور در اين قسمت مي باشد.
  مالكيت زمينهاي اين منطقه عموما به صورت خورده مالكي يعني كمتر از 2هكتار ميباشد و بدين ترتيب نمي توانند زندگي خود را از طريق كشاورزي به تنهايي تامين نمايند و مجبور هستند در مواقع بيكاري به امور غير ازكشاورزي پرداخته تا تامين شوند. يكي از عوامل مهاجرت روستائيان از ده به شهر نداشتن زمين و ساير امكانات كشاورزي ديگر مي تواند باشد؛ كه ميتوان از طريق هيئت واگذاري زمين به آنهاداده شود و آب آن را هم به هرطريق كه ممكن باشد تامين نمود و در صورت نبودن زمين و ساير امكانات افراد را نسبت به احداث واحد هاي توليدي بويژه وابسته به كشاورزي تشويق نمايد.
  كمبود آب مهمترين عامل ركود كشاورزي در منطقه بوده است. تامين آب كشاورزي و آشاميدني برخوار در گذشته اغلب از طريق قنات انجام مي شده است و كشاورزان با دلگرمي بيشتري به اين امور مي پرداختند و آب آنها نسبت به چاه داراي كيفيت نسبتا بالائي بوده ولي بتدريج با كم شدن نزولات آسماني و پايين رفتن سطح آبهاي زير زميني در منطقه قنوات شروع به خشك شدن نموده و آنها را ناچارا مجبور به حفر چاه و نصب موتور پمپ جهت تامين آب كشاورزي و آشاميدني نمودند.
  همچنين كشاورزان با اقدام به حفر يكسري چاههاي غير مجاز باعث كم شدن آبهاي زير زميني و در نتيجه پايين رفتن سطح آب گرديده اند. به همين علت اراضي منطقه را به سه دسته تقسيم نموده اند كه مساحت آنها براي هر يك از روستاها و شهرها به شرح زير مي باشد :

  اراضي قابل استفاده :

  1- اراضي زير كشت ساليانه و دائمي
  2- اراضي آيش
  3- اراضي باير قابل استفاده
  يك سوم اراضي قابل استفاده منطقه زير كشت ساليانه و دائمي و بقيه بصورت آيش يا باير قابل استفاده نمي باشند. اين نسبت در تمام منطقه يكسان نيست و بستگي به ميزان زمين و آب دهي چاههاي حفر شده دارد.
  بعد از كمبود آب كيفيت آب را هم نبايد ناديده گرفت بطوري كه در بعضي از قسمتها باندازه اي املاح آب بالا است كه باعث تخريب خاك و در نتيجه عدم امكان كشاورزي در منطقه مي گردد. بعد از آن كميت و كيفيت خاك را هم بايد در نظر گرفت يعني بالا بودن املاح خاك و در نتيجه شور بودن آن و همچنين كم بودن ضخامت خاك كشاورزي باعث شده كه در منطقه اكثرا محصولات يكساله و مقاوم به شوري كاشته شده و گياهان دائمي مانند درختان ميوه در بسياري از نقاط نتيجه خوبي ندهد.
  اينك باشناخت عوامل اصلي كه در بالا بردن يا پايين آوردن سطح كشاورزي منطقه موثر مي باشند به نحوه انجام آن در برخوار مي پردازيم. كشاورزي در برخوار ابتدا مانند ساير مناطق بوسيله نفر انجام مي گرديد يعني تمام عمليات كاشت، داشت و برداشت با دست انجام مي گرفت و همچنين تقويت زمينها با كود هاي حيواني عمل مي شده كه اين كود در اين منطقه علاوه بر تقويت زمين باعث اصلاح آن و يا به عبارت ديگر باعث بالا بردن قابليت نفوذ آب و پوك شدن آن مي گردد.
  با بوجود آمدن انقلاب عظيمي در علوم كشاورزي كه يكي از اثرات آن پيدايش ماشينهاي كشاورزي بود؛ ساكنان منطقه برخوار از قديمي ترين ماشين كشاورزي (تراكتور) بهره گرفته و چه بسا هزينه انجام مراحل سه گانه كاشت، داشت و برداشت را كاهش داده و عملكرد محصول كشت شده را افزايش داده است.
  يكي از مشكلات كشت مكانيزه در منطقه كوچك بودن مساحت مالكيت ها درمنطقه بوده و باعث شده كه بهره دهي آن نسبت به ساير مناطق كه مالكيت ها بزرگ است كمتر باشد. اين مطلب هم ناگفته نماند كه در حال حاضر چون درآمد اكثر كشاورزان اكتفاي خريد ماشين آلات را نمي نمايد آن را به صورت ساعتي يا جريب يا روزانه كرايه مي نمايند. براي رفع اين مشكل و تشويق كشاورزان بهتر است دولت از طريق مركز خدمات روستايي اقدام به تهيه ماشين آلات نموده وبا يارانه در اختيار كشاورزان قرار دهند.

  محصولات كشت شده در منطقه:

  حال به محصولات كشت شده در منطقه مي پردازيم.
  محصولات را ميتوان به دو دسته محصولات زميني يا زراعت و محصولات دائمي مثمر تقسيم بندي نمود.
  زراعت شامل : گندم، جو، محصولات جاليزي و علوفه اي، دانه هاي روغني، چغندر قند، سيب زميني، پنبه، ذرت دانه اي مي باشد.
  محصولات دائمي دائمي مثمر شامل: سيب، انگور، پسته، انار، ميوه جات هسته دار است.
  سطح زير كشت محصولات زراعي شهرستان برخوار و ميمه در سال زراعي 84-83
  کاربر مقابل از ♣JUSTICE♣ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است: SINATRA 5. #14
  ناظم سایت
  میزان امتیاز
  92
  Array
  اندازه فونت
  جاذبه هاي گردشگري
  آثار تاريخي

  شهرستانهاي شهرستان برخوار و ميمه داراي سوابق تاريخي متفاوتي هستند.
  سابقه شاهين شهر مركز اين شهرستان كمتر از نيم قرن است. از جمله مشاهير اين شهرستان مي توان به رشيدالدين وطواط، آيت ا.. العظمي شيخ عبدالكريم گزي، عباس گزي، مرحوم آيت ا.. حاج شيخ عباسعلي اديب و آيت ا... ابوالقاسم مدرس دولت آبادي اشاره كرد.

  جاذبه‌هاي‌ تاريخي‌ ومذهبي:‌

  مسجد و مناره گز
  مسجد و مناره سين (دوران سلجوقي)
  كاروانسراي گز و مورچه خورت(صفوي)
  تاريخچه روستاي سين برخوار:
  سين روستايي است بسيار قديمي با قدمت دو هزار ساله اين روستا قصبه بزرگي است با ديوارهايي محكم و برجهاي سلجوقي كه قسمتي از آن تاكنون حفظ گرديده است.

  آثار تاريخي روستاي سين:

  1- مسجد امام حسن: يك مسجد و مناره سلجوقي مي باشد كه در مقايسه با مسجد گز بيشترين اختصاصات دوره سلجوقي راحفظ كرده است كوچه و مدخل مسجد سين كه مناره مرتفع آن نيز در گوشه شمال غربي مسجد واقع مي شود شباهت زيادي به كوچه و مدخل مسجد گز دارد خطوط گچبري اطراف محراب اين مسجد داراي زمينه آبي بعد از جمله : بسم ا... شامل ايه الكرسي مي باشد.

  2- كتيبه تاريخي مسجد امام حسن: در قسمت فوقاني محراب گچبري اين مسجد و درزير، مقرنسهاي آجري بر يك لوح سنگي به طول 80 و عرض40 سانتي متر كتيبه اي موجود است به خط ثلث برجسته بر روي سنگي كه باني ساختمان حبه نموده. اتمام اين را ساختمان توسط" ابو غالب يحيي بن زكريا " در سال 529 هجري تعيين مي كنند.

  3- مناره مسجد امامحسن: به سال526 هجري قبل از ساختمان گنبد مسجد به اتمام رسيده كتيبه روي منارهداراي قديمي ترين تاريخ است كه تا كنون برروي يك بناي مزين به كاشي در ايران ديده شده است. كتيبه فوقاني مناره سين كه با پشت بام مسجد همسطح است به خط كوفي برجسته برزمينه آجري توام با تزيينات ساده گچي در چهار سطر كتيبه اي موجود است.

  روستاي سه:

  يكي از مهم ترين آثارتاريخي اين روستا كاروانسراي سه است كه در كنار يكي از شاخه هاي جاده كاشان قرار دارد و در سال 1223 مطابق با1808 ميلادي دوران سلطنت فتحعلي شاه قاجار بنا شده است و در كتيبه سنگي سردر آن نام ابوالقاسم اصفهاني به چشم مي خورد. امامزاده جليله - امامزاده يوسف- دو باب حمام قديمي با معماري قديم و ستون هاي سنگي يكپارچه سه متري - مسجد جامع كه مقبره سه امامزاده- شاهزاده سعيد- شاهزاده اسد الله- و شاهزاده سليمان در آن مي باشد و عمارت فرنگي كه در قديم تلگراف خانه بوده و هفت آسياب اشاره نمود كه در حال حاضر مخروبه گرديده است. در اين روستا دو قلعه قديمي وجود دارد كه اكنون باروهاي مخروبه آنهاباقي مانده است – يك قلعه مرتفع هم در جنوب روستا موجود است كه داراي زاغه ها و اتاقهاي متعدد مي باشد.

  قلعه تاريخي قمشلو:

  اين قلعه در پناهگاه حيات وحش واقع در حدود 23كيلومتري جنوب غربي شهر شاهين شهر واقع شده و از بناهاي دوره قاجار مي باشد. به استناد كتاب خاطرات ظل السلطان بخشي از بناهايي است كه به دستور وي در اين منطقه خوش آب و هوا جهت ييلاق و شكار بنا شده و بعد از وي نيز توسط پسرش صارم الدوله مورد استفاده قرار مي گرفته است . اين قلعه در زميني به مساحت9000 مترمربع توسط چندين حصار و برج محصورگرديده است و مشتمل بر حياط خلوت ها – اصطبل ها – انبار- محل استقرار نگهباني و خدمه - حمام و فضاهاي متعدد كه شامل 2 حياط خلوت و ساختمان اندروني و بيروني مي باشد استقرار يافته است.

  كاروانسراي چاله سياه:

  اين بناي تاريخي در سال 1098 هجري به دستور شيخ عليخان زنگنه وزير شاه سليمان بنا شده و امروز به نام كاروانسراي چاله سياه شهرت دارد. اين بنادر مساحتي حدود 5525متر مربع ساخته شده است كه درتاريخ19/6/1365در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

  كلهرود:

  نقل شده است اهالي اين روستا از طايفه بني اسد ميباشند كه در واقعه كربلا حضرت زين العابدين (ع) جهت جمع آوري اجساد همكاري داشته اند و سپس به امر آن حضرت راهي ايران مي شوند و در حوالي كلهرود فعلي ساكن ميشوند. اين منطقه خوش آب و هوا مي باشد و رودخانه اي از وسط آن عبور ميكند و چون آن طايفه در يك طرف رودخانه ساكن مي شوند، درطرف ديگر افراد ديگري از سه و ساير نقاط س******ت مي گزينند كه به كلهرود مشهور مي شود. تا قبل از سال 75 از توابع نطنز بوده و از سال73 به بخش برخوار الحاق مي شود. كلهرود از 4 محله تشكيل شده كه امروزه تقريبا بهم وصل شده اند. كلهرود داراي دو حمام است كه توسط ذغال سنگ و نفت گرم مي شود. در كلهرود غاري وجود دارد كه در ايام تعطيلات بسياري از گردشگران از اين غار ديدن مي كنند.

  مسجد جامع شهرخورزوق:

  مسجد جامع خورزوق حدود 700 (هفتصد سال) قدمت دارد و در مركز شهر خورزوق واقع شده است. ساختمان سلطان حضرت خورزوق كه حدود200 سالقبل احداث گرديده و بر روي فراري قرار دارد كه يكي از اوليا در آن دفن گرديده است. مسجد جامع آقا و مسجد سبزعلي از مساجد قديمي شهر خورزوق مي باشد.

  قلعه قديمي مورچه خورت:

  قلعه قديمي مورچه خورت كه تاريخ بناي آن درست معلوم نيست. زماني مركز ياغيان و گردشگران بوده است و در اين ايام در حال نابودي مي باشد. در اين قلعه كوچه هاي تنگ و تاريك و مسقف با منازل مخروبه و نيمه مخروبه و يك باب حمام قديمي كه قسمتي از سقف آن فرو ريخته و طاقه هاي متعدد وجود دارد.
  کاربر مقابل از ♣JUSTICE♣ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است: SINATRA 6. #15
  ناظم سایت
  میزان امتیاز
  92
  Array
  اندازه فونت
  جاذبه های گردشگری
  کوچه باغ های زیبا در شهری به نام تیران

  وقتي از اصفهان به طرف غرب در امتداد جاده خوزستان حركت كنيم در ۵۰كيلومتري اصفهان به شهري كوچك به نام تيران مي رسيم كه مركز شهرستان تيران و كرون است.
  در نگاه اول شهر را منطقه اي بياباني و نيمه خشك مي يابيم اما اگر با دقت بيشتري نگاه كنيم در جنوب شهر حاشيه اي از درختان قرار دارد كه همچون كمربندي سبز به شهر، جلوه اي خاص داده است؛ اگر بخواهيم به اين حاشيه ي سبز وارد شويم بايد از مسير اصلي خارج شويم و در امتداد جاده اي كه به استان چهارمحال و بختياري مي رود حركت كنيم؛ تا فاصله چند كيلومتر در مسير اين جاده باغهايي قرار دارد كه ديوارهايي از گل آنها را محصور كرده است و كوچه باغهايي در بين اين باغها وجود دارد كه راه ارتباطي باغهاي بالاتر است.
  وقتي وارد يكي از اين كوچه باغها مي شويم درختان گردوي سر به فلك كشيده اي را مي بينيم كه منظره ي زيبايي را به وجود آورده است و نسيمي كه از ميان اين درختان مي وزد گونه رهگذران را نوازش مي دهد.
  وقتي در اين كوچه باغها حركت مي كنيم و از سرچينه هاي گلي كه ارتفاع زيادي ندارند به داخل باغها نگاه مي كنيم مي توانيم انواع درختان را ببينيم، درختاني از قبيل سيب، انار، گلابي، آمرود، گردو، بادام، هلو، گيلاس، آلبالو، زردآلو، زالك، آلوچه، انجير، فندق، توت، آلو زرد، آلوي سياه، سنجد، سبري و به و انگور، كه از همه ميوه ها بيشتر ديده مي شود.
  ليكن اينگونه تنوع محصول را در نقاط ديگر كشور نيز مي توان ديد، اما چيزي كه در همان نگاه اول تعجب را برمي انگيزد وجود درهايي از جنس سنگ است كه به شكل تخته سنگهاي بزرگي ديده مي شود. تا وقتي كسي به اين درها نزديك نشده است باور نمي كند كه اين درها از جنس سنگ است مگر اينكه آنها را لمس كند.
  اين درهاي سنگي كه بيشتر از درهاي چوبي يا احياناً فلزي به چشم مي خورد، در ابعاد مختلف وجود دارد. گاهي اندازه آنها به عرض ۱‎/۵ و ارتفاع ۲متر مي رسد و ضخامت اين درها نيز به ۱۰ تا ۲۰ سانتيمتر مي رسد.
  اما تعجب بيننده وقتي بيشتر مي شود كه مي بيند اين درها برپايه هايي از جنس چوب نصب شده كه خود اين پايه ها درميان ديوارهاي گلي قرار دارد و اين ديوارهاي گلي، وزن اين درهاي سنگين كه گاهي وزن آنها به چند تن مي رسد را تحمل مي كند. البته درهايي به اندازه ۵۰ سانتيمتر در ۷۵ سانتيمتر نيز وجود دارد كه مخصوص عبور گوسفندان به باغ يا مخصوص هنگامي بوده است كه باغبان مي خواسته از مسيري به غير از مسير اصلي آب را به داخل باغ بياورد و بتواند از آن تردد كند.سؤال اينجاست كه اين درهاي سنگي چگونه ساخته شده است و چگونه درهاي چندتني از ميان كوچه باغهاي باريك آورده مي شده است؟ كوچه باغهايي كه عرض آنها گاهي كمتر از يك متر است.

  کاربر مقابل از ♣JUSTICE♣ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است: SINATRAصفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. استرس و زنان- استرس ومردان
  توسط SINATRA در انجمن روانشناسی اجتماعی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 12-04-2012, 04:24 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11-04-2012, 09:21 AM
 3. آغاز احداث کارخانه سایپا در استان کردستان
  توسط Pioneer در انجمن اخبار اقتصادی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 21-02-2012, 07:52 PM
 4. ستاد حفاظت از دانشمندان ایرانی
  توسط Pioneer در انجمن اخباراجتماعی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18-01-2012, 01:25 AM
 5. سایت Netflix در انگلستان و ایرلند از این پس در دسترس است
  توسط ♣JUSTICE♣ در انجمن اخبار فناوری اطلاعات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 12-01-2012, 10:25 AM

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

سایت پارسادانلود در سال 90 شروع به كار كرده است.هدف این مجموعه بالابردن سطح علمی و فنی عزیزان در مورد کامپیوتر و نرم افزار می باشد.این مجموعه نرم افزارهای به روز رو از طریق سایت دانلود این مجموعه با سرعت بالا در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد.با ما در این راه همراه باشید.

ارسال پیام به مدیر سایت
دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
پارسادانلود را محبوب کنید :